You are currently viewing Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Poznaj proste metody!

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Poznaj proste metody!

Jeśli kochasz jeździć na rolkach, zapewne myślałeś o przekazaniu swojej pasji swojemu dziecku. Jeśli Twoje dziecko interesuje się jazdą na rolkach, możesz kupić mu własny sprzęt i zabrać się do pracy! Nauka może zająć trochę czasu, ale Twoje wysiłki zostaną nagrodzone nowym, zabawnym hobby, którym oboje będziecie mogli się cieszyć. Przeczytaj nasz artykuł, jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach, aby uzyskać ekscytujący plan lekcji, który możesz rozpocząć już dziś!

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Zapewnij dziecku odpowiedni sprzęt ochronny.

Przede wszystkim załóż dziecku kask, nakolanniki i ochraniacze na łokcie, na wypadek upadku. Twoje dziecko poczuje się w ten sposób znacznie bezpieczniej, a Ty prawdopodobnie także będziesz odczuwał większy komfort! Sprawdź, sklepy z artykułami sportowymi, aby znaleźć sprzęt ochronny dla dzieci i przed pierwszą lekcją, upewnij się, że wszystko jest dobrze dopasowane.

Ważny jest również model rolek, który wybierzesz. Dla początkujących dobrze zakupić wrotki, aby uzyskać dodatkową stabilność. Gdy Twoje dziecko dorośnie i nabierze większej pewności, może wymienić je na rolki.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Bądź cierpliwy i oferuj dużo zachęty.

Właściwa postawa może sprawić, że dziecko poczuje się bezpieczniej i pewniej. Jeśli jest zdenerwowane, dodaj mu otuchy, przypominając mu, że każdy tak zaczynał, a z czasem będzie coraz lepiej. Jeśli też jeździsz na rolkach, pomocne może być zapięcie rolek i wyjście z dzieckiem, aby mogło Cię obserwować. Pamiętaj, aby często sprawdzać swoje dziecko i zwolnić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli masz problem z samodzielnym uczeniem dziecka, rozważ zapisanie go na zajęcia na lokalnym skateparku. Dobrze wiemy, że nie każdy rodzic ma predyspozycje do nauczania. Wymaga to bardzo dużo pracy i cierpliwości. Czasami po prostu lepiej oddać dziecko w ręce trenera, który ma pod opieką wielu uczniów i wie, jak zachęcić dziecko do pokonywania barier.

Przeczytaj także:
Jazda na rolkach, czyli jaki sport najszybciej odchudza.
Jak jeździć na hulajnodze? Poradnik dla początkujących.
Jak wybrać hulajnogę dla dziecka – poradnik zakupowy.
BMX – Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę? Kompletny przewodnik.
Zajęcia sportowe dla dzieci Gliwice – Skatepark Skate Point.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Bądź cierpliwy

Zacznijcie od jazdy po dywanie.

Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane, zacznijcie od jazdy po dywanie. Na dywanie masz ograniczone ruchy, co jest świetne dla początkujących. Jeśli dziecko obawia się upadku na betonie, lepiej zostań w środku i wybierz na początek obszar wyłożony wykładziną. Możesz także udać się do lokalnej sali gimnastycznej, aby sprawdzić, czy możesz skorzystać z pokoju wyłożonego wykładziną. Trudno jest szybko jechać lub przewrócić się na dywanie, więc Twoje dziecko może nauczyć się podstaw bez obawy, że zrobi sobie krzywdę.

Jeśli zamierzacie jeździć na rolkach w domu, upewnij się, że masz dość duży obszar do pracy.

Gdy Twoje dziecko oswoi się z chodzeniem i ślizganiem na rolkach, możesz przejść na podłoże z twardego drewna lub betonu. Ćwicz na zewnątrz na dużym, płaskim terenie, znajdź siłownię lub skatepark z drewnianym torem.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Zacznijcie od właściwej postawy.

Powiedz dziecku, aby ugięło kolana i lekko pochyliło się do przodu. Jeśli zacznie tracić równowagę, niech rozłoży ręce na boki, aby się uspokoić. Poproś je, aby pochyliło się lekko do przodu, aby mogło utrzymać równowagę, gdy ruszy już z miejsca.

Właściwa postawa uchroni Twoje dziecko przed urazami w przypadku przewrócenia się. Poświęć 5 do 10 minut na pracę nad postawą dziecka i poproś je, aby kilka razy z rzędu przeszło z pozycji stojącej do prawidłowej postawy podczas jazdy na rolkach.

Naucz swoje dziecko chodzić na rolkach.

Chodzenie na rolkach może początkowo wydawać się skomplikowane, ponieważ stopy będą wydawały się bardzo ciężkie. Kiedy Twoje dziecko przyjmie właściwą postawę, poproś je, aby po prostu podnosiło stopy pojedynczo i szło do przodu w linii prostej. Powiedz mu, żeby trzymało pięty zwrócone do środka – żeby chodziło jak kaczka.

Jeśli zacznie przewracać się do tyłu (co jest normalne u początkujących rolkarzy), przypomnij mu, aby ugięło kolana i pochyliło się lekko do przodu, aby zachować równowagę.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Nauka chodzenia na rolkach

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Naucz swoje dziecko “szybować”.

Szybowanie do przodu jest podstawową umiejętnością, którą dziecko musi opanować. Niech idzie naprzód, ale powiedz mu, aby wydłużyło krok i spróbowało przetoczyć się do przodu na jednej nodze, zanim podniesie drugą. Jeśli potrafi to zrobić, poproś je, aby odepchnęło się tylną stopą i przetoczyło do przodu przednią stopą, aby szybowało zamiast chodzić. Kiedy dziecko ślizga się na jednej nodze, niech podnosi drugą stopę z ziemi, aby nie utrudniała mu ruchu.

Szybowanie to świetny ruch dla początkujących, a mniejszym dzieciom opanowanie go może zająć kilka dni (lub tygodni). Możesz spędzić tyle czasu, ile chcesz, aby upewnić się, że Twoje dziecko czuje komfortowo, zanim przejdzie dalej.

Pokaż dziecku, jak się zatrzymywać.

Niech Twoje dziecko „wbije” stopę w ziemię, aby się zatrzymać. Podczas gdy wciąż porusza się powoli, pokaż mu, jak szybować z rolkami ustawionymi równolegle do siebie. Następnie niech pochyli się lekko do przodu i jedną stopą, dotknie tyłem rolki o podłoże. Przypomnij mu, jak ważne jest szybkie i pewne „wbijanie” hamulca, w przeciwnym razie może się przewrócić.

Inną techniką jest wysunięcie jednej nogi w tył i w tym samym czasie wysunięcie ręki do przodu, delikatnie uginając przednią nogę.

Natomiast, jeśli dziecko ma wrotki niech pochyli przód stopy, tak, aby hamulec zetknął się z podłożem.

Jeśli Twoje dziecko denerwuje się ćwiczeniem tego ruchu, niech stoi w miejscu i po prostu ćwiczcie wciskanie hamulca. Jeśli wyczuje ruch, gdy stoi w miejscu, będzie mu łatwiej podczas jazdy.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Naucz swoje dziecko “szybować”.

Naucz dziecko, jak się skręca.

Skręcanie polega na przenoszeniu ciężaru ciała podczas ślizgu. Niech Twoje dziecko zacznie szybować w linii prostej, a następnie powiedz mu, aby przeniosło ciężar ciała w prawo. Gdy lekko się pochyli, jego ciało w naturalny sposób skręci w prawo w miękkim skręcie. Poproś, aby spróbował tego kilka razy obustronnie, aż zacznie robić pewniejsze i szybsze skręty.

Jeśli Twoje dziecko ma z tym problem, niech stoi nieruchomo w jednym miejscu z założonymi rolkami. Poproś, aby pochyliło się w prawo, używając ciężaru ciała, aby wywrzeć nacisk na prawą stopę. Następnie niech pochyli się w lewo. Jeśli wyczuje, których mięśni używa, gdy stoi w miejscu, łatwiej będzie mu obracać się w ślizgu.

Pracujcie nad nabraniem prędkości.

Postawa Twojego dziecka i ułożenie ramion mogą pomóc mu szybciej jeździć na rolkach. Powiedz mu, żeby zgięło kolana w locie i pochyliło się do przodu. Niech rusza rękoma, jakby biegł, za każdym razem, gdy podnosi stopę, aby wykonać kolejny ślizg. Podkreśl, jak ważne jest odpychanie się tylną nogą i podnoszenie drugiej stopy naprawdę wysoko, aby uzyskać trochę prędkości. Pamiętaj, aby zawsze jeździć na płaskiej powierzchni, ponieważ nabranie rozpędu na wzgórzu może być niebezpieczne dla początkującego dziecka.

Porozmawiaj o tym, jak ważne jest wstawanie, jeśli upadnie.

Wyjaśnij, jak ważne jest wstawanie, jeśli upadnie.

Twoje dziecko może upaść podczas nauki i to jest normalne. Zanim zaczniecie jeździć na rolkach, przypomnij dziecku, że ma na sobie sprzęt ochronny i nie odniesie poważnych obrażeń, jeśli się przewróci. W przypadku utraty równowagi, powinno skupić się na prawidłowym upadaniu. Dziecko powinno próbować utrzymać ręce z przodu i starać się upaść na boki lub na pupę, a nie na rozciągnięte dłonie.

Jeśli upadek nie był poważny, może powoli wstać, zaczynając od kolan i podpierając się rękoma. Można również przeprowadzić ćwiczenia ze wstawania na miękkiej nawierzchni, np. na trawie, aby dziecko nabrało pewności siebie i wiedzy, jak prawidłowo wstać po upadku.

Twoja reakcja na upadek dziecka jest tak samo ważna, jak jego bezpieczny upadek. Jeśli powiesz coś w stylu: „Wszystko w porządku!” – jest znacznie mniej prawdopodobne, że zrobi wielką sprawę z upadku.

Niektórzy nauczyciele zalecają wyznaczanie małym dzieciom limitu czasowego na wstawanie. Możesz powiedzieć coś w stylu: „W górę, w górę, w górę! 3, 2, 1!” W ten sposób dziecko ma motywację do ponownego wstania.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Ćwiczcie tak długo, aż opanuje podstawy.

Jedynym sposobem na poprawę umiejętności Twojego dziecka jest praktyka! Małe dzieci mogą potrzebować więcej czasu na opanowanie podstaw, podczas gdy starsze opanują je w ciągu kilku tygodni. Jednak każde dziecko jest inne i Twoje również może mieć inny poziom komfortu. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy dziecko czuje się bezpiecznie i pewnie i nie bój się złapać go za rękę, jeśli potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Staraj się nie zmuszać dziecka do robienia rzeczy, których nie chce robić. Jeśli będzie zbyt przestraszone lub zdenerwowane jazdą na rolkach, może chcieć z niej całkowicie zrezygnować. Pozwól mu pracować we własnym tempie i wspieraj w robieniu tego, na co ma ochotę.

Przejdźcie do jazdy tyłem.

Upewnij się, że Twoje dziecko dobrze opanowało jazdę do przodu oraz umiejętność utrzymywania równowagi przed rozpoczęciem nauki jazdy do tyłu. Pewność siebie w podstawowej jeździe na rolkach jest kluczowa przed wprowadzeniem bardziej zaawansowanych ruchów.

Poproś dziecko, aby trzymając się jedną ręką ustawiło się bokiem do bandy lub barierki, następnie ustawiło stopy na kształt litery V (pięty oddalone, czubki palców stopy blisko siebie). Niech ugnie nogi w kolanach, tułów lekko pochyli do przodu. Niech podnosi nogi kolejno przenosząc ciężar z jednej nogi na drugą, a następnie wróci do pozycji wyjściowej (tak jak w jeździe do przodu, lecz w drugą stronę).

Najlepiej wykonując to ćwiczenie niech dziecko stoi w miejscu, poruszając jedynie nogami. Gdy poczuje się pewnie – może puścić barierkę.

Trudno jest bardzo szybko jeździć do tyłu, więc jest to zabawna sztuczka.. Wsparcie, pozytywne nastawienie i nagradzanie postępów będą kluczowe w procesie nauki jazdy na rolkach do tyłu.

Spróbujcie skoków i sztuczek, jeśli dziecko jest gotowe.

Spróbujcie skoków i sztuczek, jeśli dziecko jest gotowe.

Jeśli Twoje dziecko opanowało podstawy, nie krępuj się! Może spróbować się rozpędzić, a następnie kucać czy jeździć na jednej nodze, drugą trzymając w górze. Może również spróbować wykonać przeskok nad jakąś przeszkodą, a następnie jednocześnie unosić czubek jednej rolki i piętę drugiej w rozkroku.

Jeśli znasz jakieś zabawne sztuczki, których Twoje dziecko mogłoby się nauczyć – spróbujcie ich, aby mogło poprawić swoje umiejętności. Możesz też poszukać inspiracji w YouTube, szukając zabawnych trików na rolkach dla początkujących.

Porozmawiajcie o bezpieczeństwie na rolkach.

Rozmowa z dzieckiem na temat bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach jest ważna, aby miało świadomość potencjalnych zagrożeń i mogło zachować odpowiednie środki ostrożności. Przypomnij dziecku o tym, jak ważne jest noszenia kasku, ochraniaczy na łokcie i kolana. Pokaż mu, jak prawidłowo zakładać i regulować każdy element, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

Omów z dzieckiem podstawowe zasady obowiązujące na skateparku lub torze dla rolkarzy. Wytłumacz mu, jak poruszać się, unikając kolizji z innymi, zachować ostrożność w okolicach przeszkód i respektować innych użytkowników. Przypomnij również o możliwych zagrożeniach, takich jak nierówności na powierzchni czy zbyt duża prędkość.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się jeździć na rolkach w bezpiecznych warunkach, zapraszamy Was do skateparku SKATE POINT w Gliwicach. Możesz uczyć dziecko na własną rękę bądź skorzystać z pomocy naszych doświadczonych instruktorów. Niezależnie, którą opcje wybierzesz, na pewno będziecie się świetnie bawić! Czekamy na Was!

Ten post ma 7 komentarzy

Dodaj komentarz