You are currently viewing Jak jeździć na hulajnodze? Poradnik dla początkujących.

Jak jeździć na hulajnodze? Poradnik dla początkujących.

Jazda na hulajnodze to nie tylko dziecięca zabawa – to trend, który zdobywa serca miłośników mobilności na całym świecie. Czy dopiero co stanąłeś na desce hulajnogi i boisz się pierwszego kroku? Bez obaw! Nasz kompletny poradnik dla początkujących pomoże Ci opanować sztukę poruszania się na hulajnodze w łatwy i bezpieczny sposób. Wszystko, czego potrzebujesz, by cieszyć się swobodną jazdą.

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem pieniędzy w hulajnogę? A może Twoja nowa, błyszcząca hulajnoga właśnie dotarła i teraz chcesz nauczyć się na niej jeździć?

Zadajesz sobie pewnie pytania: Czy łatwo jest jeździć na hulajnodze?, Jak balansować na hulajnodze? W tym artykule odpowiemy na Twoje pytania. Dowiesz się, jak jeździć na hulajnodze i umiejętnie się na niej poruszać. Poniżej podajemy kroki, które należy wykonać.

Jeśli prawidłowo wykonasz każdy krok, z pewnością szybko nauczysz się jeździć na swojej nowej hulajnodze. Będziesz mógł wypróbować swoje umiejętności podczas dojazdów do pracy lub szkoły. Albo po prostu będziesz miał ekscytujące zajęcie, które umili Ci czas w nudny weekend.

Jak jeździć na hulajnodze? 5 łatwych kroków.

Jazda na hulajnodze wcale nie jest trudna. Nawet dziecko może nauczyć się poruszać na hulajnodze w niecałą godzinę. Nauka jazdy na hulajnodze składa się z pięciu etapów. Części procesu uczenia się obejmują odpychanie, nabieranie prędkości, zmianę nogi dominującej, skręcanie i hamowanie. Zamierzamy omówić każdą część i wytłumaczyć, co robić i jak to robić poprawnie.

Jak jeździć na hulajnodze? 5 łatwych kroków.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 1: Naucz się odpychać.

Zapewne kupiłeś sobie fajną hulajnogę dla początkujących . Teraz rozłóż ją i ustaw odpowiednio. Kierownica nie może być ustawiona zbyt wysoko.

Dobrym pomysłem jest wyregulowanie wysokości kierownicy tak, aby znajdowała się na wysokości pasa. Jednak nie wszystkie hulajnogi oferują regulację wysokości kierownicy.

Jeśli wybrałeś taką hulajnogę, sprawdź, czy wysokość kierownicy umożliwia Ci wygodną postawę, w przeciwnym razie jazda na hulajnodze nie sprawi Ci wiele przyjemności.

Masz teraz swoją hulajnogę na dwóch dużych kołach. Następnie połóż ręce na kierownicy. Trzymając kierownicę, trzymaj ręce lekko zgięte na zewnątrz.

Następnie połóż jedną stopę na platformie. Umieść tę stopę z przodu platformy, trzymając ją skierowaną w zamierzonym kierunku ruchu. Jeśli Twoja przednia stopa jest prawidłowo ustawiona, patrząc w dół, powinieneś zobaczyć swój palec u nogi.

Kiedy wskakujesz na hulajnogę, Twoje nogi również powinny być lekko ugięte. Oto jeszcze jedna rzecz. Upewnij się, że znajdziesz ładną, gładką drogę, aby nauczyć się jeździć na hulajnodze. Nawierzchnia pełna pęknięć i dziur zdecydowanie nie będzie pomocna.

Szkolny parking byłby doskonałym miejscem do jazdy na hulajnodze dla początkujących. Ale to oznacza, że ​​w weekendy będziesz musiał nauczyć się jeździć.

Następnie zacznij odpychać się drugą nogą. Druga noga powinna pozostać na ziemi, dopóki nie będziesz gotowy do pchnięcia.

Przeczytaj również:
Jak wybrać hulajnogę dla dziecka – poradnik zakupowy.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Poznaj proste metody!
BMX – Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę? Kompletny przewodnik.
Jak zachęcić dziecko do sportu? Najlepsze sporty dla dzieci.
Korzyści z jazdy na deskorolce dla dzieci.
Jak jeździć na hulajnodze? Krok 1: Naucz się odpychać.

Odepchnij się od ziemi nogą dominującą.

Aby uzyskać najlepszą wydajność, powinieneś odpychać się dominującą lub silniejszą nogą. Podczas pchania słabsza noga powinna pozostać na platformie, skierowana do przodu.

Jeśli jesteś jak większość użytkowników hulajnóg – masz dominację prawej nogi. W takim przypadku będziesz jeździć na hulajnodze w normalnej pozycji. Są również ludzie, u których dominuje noga lewa.

Połóż nogę pchającą z tyłu platformy.

Gdy skończysz pchać i chcesz zacząć cieszyć się gładką jazdą, postaw nogę na pokładzie. Umieść nogę do pchania z tyłu platformy.

Trzymaj czubek buta na pokładzie, a piętę na hamulcu koła lub błotniku. Kładąc stopę pchającą na hamulcu, będziesz mógł go użyć do zatrzymania się w dowolnym momencie.

Zakładamy, że Twoja hulajnoga ma hamulec błotnikowy – większość hulajnóg ma tego typu układ hamulcowy. Inne hulajnogi mogą mieć hamulec ręczny, podczas gdy inne mogą nawet nie mieć hamulców. Jako początkujący powinieneś zamówić opcję z układem hamulcowym tylnym.

Jak jeździć na hulajnodze? Połóż stopę pchającą z tyłu platformy.

Poczuj, jak to jest jeździć na hulajnodze.

Ponieważ jesteś osobą początkującą, sugerujemy, abyś zaczął powoli i stopniowo. Więc raz odepchnij się od ziemi, postaw nogę pchającą na pokładzie i odjedź. Poczuj, jak to jest jeździć na hulajnodze.

Gdy Twoja pewność siebie wzrośnie, wykonaj kilka szybkich pchnięć i zobacz, co się stanie. Hulajnoga toczy się szybciej i wydaje się, że potrzebujesz lepszej kontroli. I o to właśnie chodzi – aby pomóc Ci nauczyć się zachowywać równowagę i kontrolę podczas jazdy na hulajnodze.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 2: Naucz się zwiększać prędkość.

Aby szybko jeździć na hulajnodze, zegnij nogę stojącą na platformie. Następnie postaw dominującą nogę na ziemi, nieco przed nogą stojącą. Pchnij dwa do trzech razy i postaw nogę do pchania z powrotem na pokładzie. Czas cieszyć się owocami swojej pracy. Więc pozwól sobie na rejs, delektując się każdą chwilą.

Kolejną sztuczką, aby zwiększyć prędkość jazdy na hulajnodze, jest zwiększenie częstotliwości pchania. Spróbuj więc wykonać kilka pchnięć w krótkich odstępach czasu i zobacz, jak daleko zajedziesz.

Jak jeździć na hulajnodze pod górę?

Wjazd pod górę na hulajnodze może być dość trudny. Ale niewiele rzeczy może pomóc Ci zbudować lepszą sylwetkę niż jazda na hulajnodze pod górę.

Najlepszym sposobem na jazdę pod górę jest: najpierw pochylić się do przodu i zwiększyć częstotliwość pchania. Jeśli chcesz robić krótsze, szybsze pchnięcia: noga wykonująca pchnięcie powinna ustawiać się przy każdym uderzeniu blisko stopy wspierającej.

Zmieniaj również nogi podczas jazdy na hulajnodze pod górę. Przeskakuj z jednej nogi na drugą co około 3 pchnięcia, aby za bardzo się nie zmęczyć.

Jak jeździć na hulajnodze w dół?

Zjeżdżając na hulajnodze w dół, pochyl się lekko do tyłu i trzymaj ręce zgięte na zewnątrz, jak zawsze. Twoja noga od pchania powinna cały czas spoczywać na hamulcu, w razie gdy będziesz chciał nagle zahamować lub wykonać inny ruch.

Jeśli zamierzasz zjeżdżać na hulajnodze przez dłuższy czas, postaw stopy obok siebie. Większość dorosłych musi ustawiać stopy po przekątnej względem siebie i prawie równolegle do kierunku ruchu. Nareszcie w pełni możesz się cieszyć jazdą na hulajnodze i poczuć wiatr we włosach.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 3: Naucz się zmieniać nogi.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 3: Naucz się zmieniać nogi.

Jako początkujący jeździec masz tendencję do trzymania tej samej nogi wspierającej na pokładzie.

Chociaż nie jest to złe, jest to pewna droga do wyczerpania. Jazda na hulajnodze bez zmiany nogi szybko męczy całe ciało.

Noga, którą postawiłeś w przedniej części pokładu, wkrótce zaczyna boleć. A kiedy zejdziesz z hulajnogi, Twoja stojąca noga ma wrażenie, że nadużywasz jej przez cały czas jazdy na hulajnodze.

Techniki zmiany nogi.

Na szczęście istnieją różne techniki przełączania pedałów podczas jazdy na hulajnodze. Niektóre techniki mogą nie być łatwe dla nowego użytkownika hulajnogi, ale żadna metoda nie jest też taka, że nie da się jej opanować.

Technika nr 1: Skręcanie pięty.

Skręcenie pięty to najłatwiejszy sposób na zmianę nogi dla osoby początkującej.

Więc teraz jedziesz na hulajnodze. Twoja przednia i tylna noga są tam, gdzie powinny. Wykonałeś około 5 pchnięć na jednej nodze i jesteś teraz gotowy do zmiany na drugą nogę.

Oto, jak wykonać obrót pięty w celu zmiany nogi podczas jazdy na hulajnodze.

Skręcanie pięty jest dość łatwe. Technika jest tak prosta, jak umieszczenie nóg na platformie.

Najpierw przekręć piętę stojącej stopy na bok. W ten sposób stworzysz miejsce dla pchającej nogi, aby mogły dzielić platformę przez chwilę.

Gdy przekręcasz piętę stojącej stopy na zewnątrz, podnieś stopę pchającą z ziemi, przekręcając jej piętę do wewnątrz. Dwie stopy będą dzielić pokład przez chwilę, zanim stojąca stopa uderzy o ziemię i zacznie pchać. Zrobiłeś to! Widzisz, to łatwe.

Zmiana nóg może nie wydawać się najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Zwłaszcza, gdy po raz pierwszy zaczynasz odpychać się niedominującą nogą. Dobrą rzeczą jest to, że bardzo szybko przyzwyczaisz się do zmiany nóg.

Technika nr 2: Przeskakiwanie z boku na bok w celu zamiany.

Technika nr 2: Przeskakiwanie z boku na bok w celu zmiany.

Ta technika zmiany nogi nie jest tak łatwa, jak technika skrętu pięty, która została opisana powyżej. Dla początkującej osoby jest to dość trudne do wykonania.

Szczerze mówiąc, ta metoda jest dość atletyczna, potrzeba trochę czasu, aby się jej nauczyć. Możliwe jednak, że masz o wiele większą inteligencję kinestetyczną niż większość użytkowników hulajnóg. Co oznacza, że ​​nie będziesz się tak bardzo męczyć, ucząc się tej strategii polegającej na zamianie nóg.

Aby nauczyć się tej techniki, musisz mieć naprawdę mocne mięśnie, dobrą równowagę i świetną koordynację. Ale chociaż to podejście jest bardziej wymagające niż skręt pięty, nie ma lepszego sposobu na budowanie siły.

W tej metodzie zasadniczo przeskakujesz z jednej strony hulajnogi na drugą. Ale chociaż brzmi to prosto, nie jest łatwe dla początkujących.

Rozpocznij naukę na „hulajnodze stacjonarnej”.

Aby nauczyć się wykonywać skoki w bok wymagane do korzystania z tej techniki, użyj podparcia. Znajdź gładki klocek i umieść go pod platformą, aby ustabilizować hulajnogę.

Teraz, z lekko ugiętymi kolanami, podnieś przednią nogę (stojącą) i zrób krok w bok. Tymczasem Twoje ręce trzymają kierownicę.

Gdy Twoja skacząca noga opuszcza platformę, druga noga powinna zacząć się podnosić, aby zająć jej miejsce. Te dwie czynności powinny nastąpić jednocześnie. I to właśnie najbardziej komplikuje tę technikę.

Ćwicz tę metodę, aż będziesz mógł łatwo zeskoczyć z pokładu i postawić drugą nogę na pokładzie. Gdy już poczujesz się komfortowo, zdejmij blokadę i zacznij ćwiczyć z hulajnogą w ruchu.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 4: Naucz się skręcać.

Sterowanie hulajnogą jest bardzo podobne do kierowania rowerem. Sztuką jest powolne kierowanie hulajnogą. Zacznij więc powoli jeździć na hulajnodze.

Kiedy będziesz gotowy (lub musisz) skręcić, skieruj przednie koło hulajnogi w żądanym kierunku, ale lekko obracając kierownicę. Będziesz miał mniej problemów, jeśli wiesz, jak kierować rowerem.

Powolne obracanie kierownicą powoduje szerszy promień skrętu. Ale to nie problem, o ile zakręt jest płynny. Gwałtowne obracanie, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy, spowoduje, że przelecisz nad kierownicą. Więc na wszelki wypadek zawsze zakładaj kask.

Kierowanie rozpędzoną hulajnogą wymaga pochylenia się, a nie obracania kierownicą. To jak skręcanie podczas szybkiej jazdy na rowerze.

Krok 4: Naucz się skręcać hulajnogą.

Jak jeździć na hulajnodze? Krok 5: Naucz się zatrzymywać.

Niektóre hulajnogi mają hamulec na kierownicy, a inne na tylnym błotniku. Hamulec w hulajnodze został zaprojektowany tak, aby Cię spowalniać, a nie zatrzymywać.

Dlatego nauka zatrzymywania się na hulajnodze ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza podczas zjeżdżania ze wzniesienia. Zawsze rozpoczynaj hamowanie z wyprzedzeniem i unikaj gwałtownego naciskania hamulca, ponieważ może to spowodować upadek.

Jeśli Twoja hulajnoga ma zarówno hamulec ręczny, jak i hamulec typu błotnik, to świetnie. Właśnie takiej hulajnogi potrzebujesz do zjazdów.

Zastosuj oba rodzaje hamulców i zobacz, jak skutecznie działają. Ale jeśli masz tylko hamulec błotnikowy, umieść tylną stopę na błotniku i naciśnij go w dół. Nie rób tego zbyt mocno, bo upadniesz. Siła hamowania zależy od grubości opon. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsze opony, tym mniejsze ciśnienie należy zastosować.

Jeśli Twoja hulajnoga nie ma hamulców, opuść stopę do pchania i „ciągnij ją” po podłożu. Nie próbuj jednak zatrzymać się na gwałt. Zamiast tego ciągnij stopę, aż się zatrzymasz. Ta strategia zatrzymania działa dobrze, ale ceną są mocno podarte buty. Dlatego podczas jazdy na hulajnodze używaj odpowiedniego obuwia sportowego (wytrzymałego).

Czasami najlepszą decyzją jest zeskoczenie z rozpędzonej hulajnogi. Po prostu zeskocz z hulajnogi i pozwól nogom wylądować nad nią okrakiem. Zostaw hulajnogę, aby przejechała między Twoimi nogami i módl się, żeby w kogoś nie uderzyła!

Jak jeździć na hulajnodze dla początkujących – ostatnie przemyślenia.

Jak widać, nawet zupełnie początkujący może nauczyć się wskakiwać na hulajnogę i w mgnieniu oka zacząć się na niej jeździć. Zaczynasz od dominującej stopy z tyłu pokładu i słabszej stopy z przodu. Zacznij od łatwych, płynnych pchnięć, a następnie zwiększaj tempo w miarę wzrostu pewności siebie.

Bardzo ważne – naucz się zmieniać nogi, ponieważ ta jedna umiejętność może pomóc Ci uniknąć wyczerpania w krótkim czasie. Naucz się także skręcać i hamować do stabilnego, płynnego zatrzymania.

Ludzie czasami spadają z hulajnóg, zwłaszcza, gdy po raz pierwszy uczą się jeździć. Noś więc porządny kask do hulajnogi, a także ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

Jeśli wolisz nauczyć się jeździć na hulajnodze pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego instruktora – zapraszamy Cię do skateparku SKATE POINT w Gliwicach. Jeśli już masz podstawy, zawsze możesz do nas wpaść i podszlifować swoje umiejętności. Czekamy na Ciebie!

 

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz